News

Students win art calendar contest

By: Melissa Schneider / Published: Dec 08,  2006

More than 1,050 fourth-graders from 40 Mobile and Baldwin county schools recently took part in the Marine Resources Division of the Alabama Department of Conservation and Natural Resources' "Conserving and Enjoying Alabama’s Coastal Resources" calendar art contest.

The contest, which promotes awareness and appreciation of the state’s coastal resources, includes student depictions of recreational and commercial fishing in the Gulf of Mexico, seafood, marine life, fishing piers and Alabama Marine Resources Enforcement.

A panel of three artists and two marine scientists judged the entries. About 70 entries were chosen to be featured in the 2007 calendar.

The Mississippi-Alabama Sea Grant Consortium will sponsor the matting and framing of each winning entry.

The works then will go on exhibit in four different museums.

In January and February, the winning artwork will be on display at the University of South Alabama Library Gallery. The show will be at the Mobile Arts Council for the month of April and at the Mobile Museum of Art in May and June. The final show will be at the Eastern Shore Art Center in Fairhope in July.

The calendars will be free to the public in January at various locations, including the Alabama Marine Resources offices in Gulf Shores and Dauphin Island.

The following students were winners in this year’s contest:

Allentown Elementary School: Kaitlyn Moody, Rachel Sullivan and Sierra Parmer.

Bayside Academy: Caroline Chambliss, Brianna Carmony, Alex Green, Audrey Mecke, Lauren Dunigan, Lydia Renfroe, McLelland-Rae Johnson, John Null, Ashlyn Hamel, Alex Beaman and Jack Maulding.

Breitling Elementary: Natalie Danielle Badon.

Chi Alpha Academy: Cody Dobbins.

Covenant Christian School: Shelby Baldwin, Caitlin Riordan.

E.R. Dickson Elementary: Nichole Baptista.

Dixon Elementary: DeAngelo Blake Johnson and Kellie Kathrine Stone.

Dodge Elementary: Azeline Faye Borja Arcenal.

Fairhope Intermediate: Nicholas Thomson, Ansley Gwin, Jennifer Dykes, Francesca Isabelle Moseley, Cory Douglas Litton, John Wilkins, Pierce Elliot Banker, Colin Pitts, Jake Rezner, Hannah Elizabeth Watson, Mary Ruth Vogle, Matthew Preston Lawrence, Anne Warren Barre’ and Laney Milham.

Faith Academy: Bradley Taylor Bridges and Gavin Mitchell Williams.

Foley Intermediate: William Drake Deisner.

Gilliard Elementary: Normandi Williams.

Gulf Shores Elementary: Timothy Dakota Vest and Kaeylarae Isadora Glass.

Hollinger’s Island Elementary: B.J. Martinez, Sara Clark and Amanda Casey.

Hutchens Elementary: Canon Waters, Kourtlyn Harvey and Emily Ritchie.

Indian Springs Elementary: Brianna Lewis.

Kate-Shepard Elementary: Jakayla Whitfield, Hayley Johnson, Morgan Atkins and Auna Lewis.

Maryvale Elementary: Demone Beard.

McDavid-Jones Elementary: Madelyn Howard.

O’Rourke Elementary: Hiba Hasan.

St. Luke Episcopal School: Lauren Duke, Sarah Till, Reed Miller, Laura Katherine Fisher, Jacob Abshire, Matthew Holland and J.P. Williamson.

Swift School: Nadia A. Johnson and Morgan Hayes.

UMS-Wriught Preparatory: Robert Milton Hope III, Payton Conner Massey and Jessica Ju.

John Will Elementary: Julien Gratton, Markell Morrisette and Regi Mose.

Wilmer Elementary: Michael Jones.

Comments

comments powered by Disqus